Czy wiecie ile statystycznie trwa wstępna analiza Waszego CV przez pracodawcę? Podobno tylko dwadzieścia sekund. Tak krótki czas skanowania wzrokiem aplikacji decyduje o tym, czy rekruter zatrzyma się przy Waszej kandydaturze na dłużej, czy nie. To właśnie dlatego musimy zadbać o to, żeby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie już na tym etapie rekrutacji. Jak stworzyć dobre CV? Redagując aplikacje swoich znajomych, rozmawiając z konsultantami kariery, obserwując CV napływające do firmy w której pracuję, czy tworząc swój własny materiał doszłam do kilku wniosków. Dzisiaj się nimi z Wami podzielę i tym samym rozpocznę cykl związany z poszukiwaniem pracy- dostaję cały czas sporo pytań na ten temat, mam nadzieję, że pomysł Wam się spodoba :).

1. Doświadczenie dopasowane do stanowiska o które się ubiegamy

Aplikujecie do agencji reklamowej, ale piszecie o doświadczeniu w opiekowaniu się dziećmi i rozdawaniu ulotek? Nie róbcie tego- CV będzie trochę dłuższe, ale pracodawcę interesuje tylko to doświadczenie, które przedstawia realną korzyść wynikającą z zatrudnienia Was. Więcej konkretów, mniej lania wody- sama dałam się złapać i popełniłam ten błąd przy tworzeniu moich pierwszych CV. Teraz widzę, jak pracodawcy na to reagują i szczerze odradzam :).

2. Odpowiednie foto!

Może niektórzy z Was nie uwierzą, ale tak- widziałam CV, w którym zdjęcie było robione z rąsi, klimat był iście wakacyjny, plażowy, a aplikująca dziewczyna robiła z ust dzióbek. Niezależnie od tego, jak bardzo luźne jest miejsce, w którym chcecie pracować, to nie jest dobry pomysł. Never ever.

3. Unikaj zbędnych informacji

Jeżeli masz długi staż pracy, to nie musisz pisać o odbytych praktykach czy stażach, chyba że mowa o miejscach, z których jesteś wyjątkowo dumny.

4. Wyeksponuj, to co dobre.

Nie, nie chodzi cycki ;). Dopasowuj swoje cechy charakterystyczne i mocne strony do stanowiska o które się starasz tak, aby pokazać te, które są użyteczne na danym stanowisku. Kiedy szukasz pracy w teamie kreatywnym w korpo to istotne, żebyś była komunikatywna i dobrze pracowała w grupie, ale kiedy szukasz pracy, którą będziesz wykonywać samodzielnie, ważne są zupełnie inne cechy.

5. Nie kłam.

Wydłużanie czasu zatrudnienia, chwalenie się umiejętnością języków czy dużymi kompetencjami- to kłamstwa, które pracodawca może szybko i łatwo zweryfikować, szkoda by było się ośmieszyć.

6. Estetyka

Zadbaj o profesjonalną stronę wizualną CV – estetyczną, spójną całość, dobre zdjęcie. Jeżeli nie masz, koniecznie załóż mejla składającego się z Twojego imienia i nazwiska. Wszelkie mysiepysie@buziaczek.pl odpadają.

7. Przetwarzanie danych osobowych

Koniecznie dodaj do CV klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych- bez tego Twoje CV nie może wziąć udziału w rekrutacji!

8.  Odpowiednie zatytułowanie pliku

Osoby rekrutujące dostają na mejla mnóstwo CV- dobrze podpisz swój załącznik: „imię, nazwisko CV”, żeby mogli Cię łatwo odnaleźć w folderze z resztą dokumentów.

9. CV to Twoja wizytówka.

Dokładnie sprawdź je przed wysłaniem pod kątem błędów ortograficznych, stylistycznych i gramatycznych. Wyślijcie je komuś znajomemu do zerknięcia- świeże spojrzenie będzie wskazane, wy możecie coś pominąć.

10. Nie olewaj kluczowych wymagań przedstawionych w ofercie!

Jeżeli w ofercie pracy koniecznym, wyeksponowanym warunkiem jest język angielski na konkretnym poziomie, a Ty nie umiesz go w takim stopniu, to raczej nie wysyłaj CV. Za to drobne różnice między wymaganiami, a tym co możesz zaoferować raczej nie są przeszkodą :).