Czy mam na pokładzie maturzystów? Wieeeem, że tu jesteście, widzę Was w statystykach na fejsbuczku! Jak tam przygotowania? Jakiś czas temu otwierałam oczy ze zdumienia, kiedy MEN wyskoczył z nową koncepcją matury. O, pardon, z „jeszcze nowszą” koncepcją! Wydaje się, jakby same zmiany były wprowadzane spontanicznie, a dopiero później następował etap myślenia nad tym, jak faktycznie implementować je do systemu edukacji, ale nie będę nawet podejmować próby zrozumienia działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wiem za to, że matura (na potrzeby wpisu nazwana JNM czyli Jeszcze Nowszą Maturą– sami powiedzcie, czy to nie jest komedia?) w obecnej formie spędza sen z powiek każdej osobie, której zależy na dostaniu się na konkretną uczelnię. Ba! Musicie wiedzieć, że podobnie działa ona na nauczycieli (Buzi, Mamusiu!), którzy nie tylko musieli w bardzo krótkim czasie całkowicie zmienić sposób nauczania (pod JNM, ma się rozumieć), ale również przygotować się do tego, by w maju dać sobie radę z totalnie nowymi ChWP (Cholernie Ważnymi Procedurami– ach te skróciki, czy nie są wspaniałe? Chyba godne formalizmów zgromadzonych wokół JNM, hmm?). Mam dla Was dzisiaj JNM w pigułce- chcecie zobaczyć co się zmieniło? Zapraszam do czytania!

1. Sześć
To minimalna ilość egzaminów na tegorocznej maturze: język polski, język obcy i i matematyka, dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym i dwa egzaminy ustne- z języka polskiego i języka obcego.

2. Dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym 
Nie decyduje on o zdaniu matury, ponieważ nie ma określonego progu zdawalności- pełni funkcję informacyjną przy rekrutacji na wybrane studia. Brzmi rozsądnie!

3. Koniec z prezentacją na maturze ustnej z języka polskiego!
MEN powraca do korzeni, likwidując prezentację maturalną, która- chyba wszyscy się zgodzimy- była wręcz idealną opcją dla osób, którym zależało na uzyskaniu świetnego wyniku bez specjalnego wysiłku. W tym roku każdy maturzysta będzie musiał wylosować zadanie, składające się z polecenia i tekstu (literackiego, ikonicznego albo o języku). Czyli można spodziewać się analizy obrazu, ale równie dobrze rozbioru zdania- czemu nie? Szkoda, że analiza gramatyczno-logiczna zdania to raczej domena gimnazjum.

4. Żegnaj, kluczu odpowiedzi!
No, to chyba dobra wiadomość dla maturzystów! Pisanie „pod klucz odpowiedzi” było jedną z największych wad dotychczasowej matury, tworzyło spore ograniczenia i hamowało kreatywność, innowacyjne podejście do tematu. Na obronę poprzedniego sposobu oceniania pracy powiem, że znam sporo przypadków, w których praca była pisana kompletnie „obok” klucza, ale okazywała się na tyle dobra, że maturzysta osiągał wysoki wynik. Nie taki diabeł straszny, ale nowa opcja jest zdecydowanie bardziej rozsądna :).

Maturzyści, ciocia Komodna życzy Wam powodzenia! Będę Was jeszcze wirtualnie kopać w tyłek na szczęście w maju!

sweter/sweater, kurtka/coat: Sheinside & Sheinside
spodnie/pants: Topshop
buty/shoes: no name, allegro
torba/bag: Michael Kors, Shopbop
naszyjnik/necklace: Iloko